Jak wybrać dobry snowboard?

Choć za oknem jeszcze lato, niektórzy entuzjaści już wyglądają pierwszych symptomów białego szaleństwa. W sklepach póki aż się uginają od profesjonalnego sprzętu narciarskiego i snowboardowego. O wyborze odpowiednich nart już pisaliśmy, dziś zajmiemy się deskami snowboardowymi. Jeżeli chcesz wiedzieć na co zwrócić uwagę przy zakupie deski, zapraszamy do lektury!

Snowboard

Jeśli podjąłeś decyzję o zakupie deski snowboardowej to świetnie! Teraz czeka Cię odrobina nauki. Oczywiście deskę, tak samo jak narty, dobieramy do preferowanego stylu jazdy. Zadaj sobie pytanie: „jaki snowboarding chcę uprawiać?” To pozwoli określić jakie cechy powinna mieć Twoja deska, przybliży jej długość i ogólny wygląd.

Pamiętaj, że zasada „im droższa, tym lepsza” nie zawsze się sprawdza.

Jak wybrać odpowiedni snowboard?

To pytanie stawia sobie bardzo wiele osób, dopiero zaczynających swoją przygodę. I wcale nie mniej osób chcących doskonalić swoją technikę jazdy.

Odpowiednia deska snowboardowa pozwala szybciej i lepiej rozwijać naszą pasję, doskonalić technikę i czerpać więcej przyjemności z jazdy.

Przy zakupie deski należy zwrócić uwagę na:

  • swoje umiejętności,
  • preferowany styl jazdy,
  • rdzeń deski,
  • jej długość i twardość.

Te czynniki odgrywają kluczową rolę przy wyborze deski snowboardowej.

Poziom zaawansowania

Umiejętność obiektywnej oceny własnego poziomu umiejętności jest bardzo ważna. Oczywiście bez problemu uda się znaleźć deski snowboardowe dla każdego poziomu zaawansowania.

Deska dobrana adekwatnie do poziomu pozwoli w pełni wykorzystać wszystkie jej atrybuty oraz pomoże rozwijać umiejętności snowboardzisty.

Mój styl to…

Jeśli kręci Cię jazda w dziewiczym terenie (najczęściej wysokogórskim) wybierz deskę freeride. Jeśli preferujesz powietrzne ewolucje i akrobacje na skoczniach, rampach, rurach i tym podobnych- to deska stworzoną dla Ciebie będzie ta w typie Freestyle. Jesteś demonem prędkości i kochasz nutę rywalizacji i ściganie się? Deski alpine dadzą Ci przyspieszenie jak w „Szybkich i wściekłych”.

To główny podział desek snowboardowych. Oczywiście występują też deski mieszane. Łączą one cechy dwóch rodzajów z przewagą jednego z nich (deski FR/FS lub odwrotnie).

Jeżeli masz już określony styl możesz wybrać się na zakupy do sklepu z profesjonalnym sprzętem lub na giełdę.

Jeśli dopiero zaczynasz swoja przygodę ze snowboardem nie wydawaj dużej sumy. Nie znasz jeszcze swojego stylu jazdy, nie wiesz co sprawia Ci największą przyjemność. Ta deska posłuży Ci do nauki, nie wykorzystasz wszystkich jej właściwości. Kiedy będziesz czuł się już pewnie a Twoje umiejętności wzrosną- wymienisz ją na model odpowiadający Twoim potrzebom. Lepiej kup deskę z niższej półki, lub używaną.

snowboard

Największy wybór desek snowboardowych!
Kliknij i sprawdź najniższe ceny!

Rdzeń

Dobra deska powinna mieć drewniany lub mieszany (drewno + pianka) rdzeń. Nawet jeżeli jesteś jeszcze zupełnie „zielony” nie bój się pytać o to sprzedawców. Deski z rdzeniem piankowym są zdecydowanie tańsze i odpowiednie dla dzieci bardziej niż dla dorosłych.

Elastyczność

Deski twarde (alpejskie) przeznaczone są do jazdy po przygotowanych stokach (ubitym, twardym śniegu). Mają niewielki promień skrętu i są wąskie w talii (18-19 cm). Jeździ się na nich krawędziując. Jazda staje się bardzo przyjemna po opanowaniu podstaw techniki krawędziowania.

Deski miękkie (freestlowe) dedykowane są snowboardzistom lubiącym ewolucje powietrzne i triki akrobatyczne. Są szerokie- nawet 27 centymetrów w talii, dzięki czemu mają duży promień skrętu.

Ich elastyczność amortyzuje złe lądowania i zwiększa wytrzymałość deski. Natomiast symetrycznie podgięte noski i tył umożliwiają jazdę zarówno przodem jak i tyłem.

Długość deski snowboardowej

 Z twardością wiąże się też długość deski. Proporcjonalnie im deska dłuższa tym jest twardsza. Nie oznacza to jednak, ze dwie deski o takiej samej długości są tak samo elastyczne. Dużo zależy od technologii produkcji i wykorzystanych materiałów.

Ogólna zasada mówi o tym, że im cięższy i bardziej doświadczony snowboardzista, tym sztywniejsza i dłuższa deska.

Jak dobrać długość deski?

Oto sposób na dobranie deski w zależności od wzrostu:

Krótka – deska postawiona w pionie sięga na wysokość między obojczykiem a podbródkiem. Deski takiej długości rewelacyjnie sprawdzają się w snowparkach. Ta długość jest też rekomendowana dla początkujących snowboardzistów.

Średnia – deska postawiona pionowo sięga na wysokość między brodą a nosem. Ta długość deski polecana jest średnio, i zaawansowanym snowboardzistom. Takie deski sprawdzają się na róznych trasach i w różnych warunkach- są dość uniwersalne.

Duża – deska postawiona w pionie sięga powyżej nosa. Zdarza się, że deska jest większa od snowboardzisty! Długie, twarde deski służą do jazdy szybkiej racingowej, natomiast miękkie do jazdy w głębokim śnieżnym puchu.

Przedstawiona wyżej metoda doboru deski sprawdzi się jeżeli nie masz nadwagi lub niedowagi.

Buty do snowboardu

Przede wszystkim buty powinny być bardzo wygodne i nieprzemakalne. Możesz włożyć nie wkładki, na przykład wkładki thermoflex, które dopasują się do kształtu stopy pod wpływem wydzielanego ciepła.

Buty i wiązania step–in

To system zdobywający serca snowboardzistów i cieszący się rosnącą popularnością. Gwarantuje dużą łatwość wpinania i wypinania nogi. Największym minusem tego rozwiązania jest dość wysoka cena.

Można powiedzieć, że każdy producent wprowadził własną odmianę butów i wiązań step-in. Niestety, przez drobne różnice nie są one kompatybilne. Buty zakupione w jednym systemie będą pasować wyłącznie do takich samych wiązań.

Twarde/miękkie wiązania i buty

Te buty podobne są do butów narciarskich- znacznie ograniczają zakres ruchów (zwłaszcza w stawach skokowych).  Gwarantują za to dokładne przeniesienie siły z nóg na deskę. Są stworzone do jazdy alpejskiej! Możliwość rozwinięcia dużych prędkości i ostre skręty przyciągają snowboardzistów lubiących rywalizację i adrenalinę.

Miękkie wiązania i buty pozwalają na wykonywanie wielu ruchów w stawach skokowych, niezbędnych przy ewolucjach i wykonywaniu tricków. Przede wszystkim takie wiązania rewelacyjnie amortyzują lądowania. Jednak precyzja i przenoszenie siły na deskę pozostawiają wiele do życzenia.

Wybór odpowiedniej deski snowboardowej nie jest łatwy. Jednak dobry zakup posłuży Ci przez wiele sezonów i dostarczy mnóstwo radości z jazdy. Każda deska jest niepowtarzalna i ma swój styl i charakter, dokładnie tak jak snowboardzista. Nie kieruj się wyglądem a cechami deski, a dokonany przez Ciebie wybór będzie dobry. Do zobaczenia na stoku!

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.