Jak zacząć trenować kick-boxing?
Kick-boxing jest jedną z najpopularniejszych sztuk walki w Polsce i na świecie. Ten sport łączy w sobie kopnięcia oraz techniki boksu. Kick-boxing można podzielić na dwa główne nurty – amerykański (nazywany również „full-contact karate”) i japoński. Amerykański kick-boxing swoje początki ma w lat sześćdziesiątych XX wieku. Został stworzony w odpowiedzi na oczekiwania i dążenie osób zajmujących się karate. Wiele osób dotkliwie odczuwało ograniczenia typowe dla tej sztuki walki, kick-boxing wyszedł im naprzeciw. Japoński kick-boxing z kolei, to połączenie karate oraz boksu tajskiego.
Postawa w kick-boxingu
Pierwsze czego nauczymy się na treningach kick-boxingu to utrzymywanie odpowiedniej postawy. Jest to absolutna podstawa oraz ważny element sportu. Warto więc skorzystać z pomocy dużego lustra, w którym widoczna będzie cała nasza sylwetka, aby skorygować ewentualne niedociągnięcia postawy.
Aby przybrać właściwą postawę wyjściową należy zwrócić uwagę na kilka elementów. Między innymi na:
- Prawidłowe ustawienie stóp. Ustawienie stop zależy od… tego, która ręka jest dominująca. Osoba praworęczna powinna ustawić się tak, aby lewa strona ciała (stopa i ramię) były wysunięte do przodu, a prawa (dominująca, silniejsza) ręka została nieco z tyłu. Analogiczne ustawienie powinno być utrzymane w przypadku osób leworęcznych.
- Nogi powinny być lekko ugięte w kolanach.
- Dłonie należy zacisnąć w pięści oraz ustawić w taki sposób, by osłaniały podbródek. W przypadku osób praworęcznych, prawą dłoń należy trzymać nieco z boku, mniej-więcej na wysokości twarzy, natomiast lewą z przodu.
- Łokcie nie powinny znajdować się zbyt daleko od tułowia, ponieważ w ten sposób powstaje luka, w którą z łatwością może trafić nasz przeciwnik.
- Ustawienie podbródka jest bardzo ważne. Podbródek powinien być przysunięty do klatki piersiowej oraz osłonięty lewym ramieniem przed ciosami „sierpowymi”.
Oddychanie to podstawa!
We wszystkich sportach walki, w tym też i w kick-boxingu bardzo duże znaczenie ma równe oddychanie oraz rozluźnienie. Najczęstszym błędem popełnianym przez początkujących kick-boxerów jest wstrzymywanie oddechu podczas wyprowadzania ciosu oraz napinanie absolutnie wszystkich mięśni, tak zwane „ spinanie się”. Niestety, takie napięcie wszystkich grup mięśni znacznie ogranicza zakres ruchów zawodnika oraz uniemożliwia poprawne wykonanie niektórych ciosów, na przykład: kopnięć z obrotem lub kopnięć z wyskoku. Dlatego też, niezwykle ważne jest, aby wykonując kombinacje ciosów, rozluźnić całe ciało. Należy też panować nad oddechem, czyli połączyć wykonanie każdego ciosu z wydechem.
Ciosy w kick-boxingu
Kick-boxing rozwija szybkość, precyzje ciosów oraz siłę. Chociaż na początku należy skupić się głównie na prawidłowej technice, wtedy z czasem przyjdzie i siła i idealna dokładność. Należy pamiętać, że siła w tej sztuce walki nie wypływa z samego tylko uderzenia, ale przede wszystkim z odpowiedniego skrętu ciała. Właśnie dlatego należy absolutnie zawsze pamiętać o lekkim ugięciu nóg w kolanach oraz przedłużeniu wyprowadzanego ciosu poprzez silny skręt bioder. Kolejną rzeczą wartą naszej uwagi jest odpowiednie osłanianie się w czasie zadawania ciosów. Oczywiście równie ważna jest praca nóg. Ucząc się techniki kick-boxingu, duży nacisk kładzie się właśnie na to. Podstawowe kopnięcia tej sztuce walki to:
- front kick, czyli kopnięcie frontalne,
- side kick, czyli kopnięcie boczne,
- turning Kick, czyli kopnięcie okrężne,
oraz
- axe kick, czyli kopnięcie opadające.
Największy wybór rękawic!
Kliknij i sprawdź najniższe ceny!
Treningi Kick-boxingu
Treningi kick-boxingu powinny być przeprowadzane z odpowiednią intensywnością oraz „objętością”. Pod nazwą intensywności kryje się przede wszystkim prędkość, z jaką zawodnik wykonuje dany element ćwiczebny oraz ilość powtórzeń danego elementów w czasie przeprowadzanego treningu. Im więcej działamy, a mniej odpoczywamy w czasie zajęć, tym większa jest jego intensywność. Wykonanie jak największej ilości ćwiczeń w określonym czasie powinno być naszym priorytetem, ponieważ pozwoli to zwiększyć prędkość wykonywania ćwiczonego elementu. Objętość treningu z kolei, to nic innego jak czas trwania zajęć oraz czas powtarzania danego ćwiczenia. Objętość zwiększamy odpowiednio wydłużając treningi oraz zwiększając ich ilość w tygodniu.
Uwaga! Nie należy zapominać o czasie poświęconym na regenerację!
Treningi kick-boxingu wymagają dużo wysiłku i zaangażowania ze strony początkującego zawodnika. Oczywiście wytrwałość przyniesie nam znaczne efekty! Po zajęciach z tego sportu zauważalnie wzrośnie nasza siła, koordynacja oraz kondycja. Mało tego! Kick-boxing to nie tylko dyscyplina sportowa, sztuka walki ale również forma samoobrony!